Tunele - co to jest? Jak powstaje? Jak dbać?


Ilu z Was chciało rozepchac ucho, ale przez Waszą głowę przechodziły myśli i pytania "jak to możliwe?" oraz "czy to boli?". W tym poscie odpowiem na te jak i inne pytania

Co to tak na prawdę tunel?

Tunel to rozszerzony, rozepchany otwór w uchu.

Kiedy można zacząć rozpychać ucho?

Jeżeli masz świeżo przebite ucho, musisz poczekac, aż proces gojenia się skończy. Trwa on zazwyczaj od 1-4 miesięcy (zależy od organizmu). Natomiast jeżeli kolczyk masz długo, to śmiało możesz zacząć okres rozpychania.

Czym rozpychać?

 ×) Tapery

Najbardziej popularna metodą jest stosowanie taperów  różniących się grubością o 1-2 mm (zalecany "przeskok"), metoda dość bezpieczna, ale jednak nie polecałbym jej. Tunele powinno sie rozpychać po gorącej kąpieli , masując ucho przez 1-5 minut, nawilżając ucho jak i rozpychacz maścią nagietkową.

×)Taśma PTFE

Jak dla mnie najlepszy i bezpieczniejszy sposób na rozpychanie ucha. Taśmę nawija się na taper lub tunel. Bezpieczna  ilość  to 1-2 nawinięcia na 5-7 dni. Nakłada się ją dokładnie, i wymieniać często, ponieważ nie chcemy aby zbierały sie ubytki brudu

×) Spirale inaczej ślimaki

UWAGA!!!
Spirale to nie rozpychacze!
Wiele "dziobaków"  czy "początkujących" myśli, iż są one rozpychaczami. NIE! Ich kształt nie jest idealnie okrągły i poprzez nie powstawają blow-out'y

Co to jest  blow-out? Jak się to pozbyć?

Blow-out to nic innego jak narośl, ubytek skórny wypchnięty z kanału przekłucia czy rozpychania.
Jest efektem szybkiego lub złego rozpychania ucha.
Można sie go pozbyć poprzez wycinanie nadmiaru skóry, ale jest wiele przypadków gdzie sprawdza się upychanie blow'a, czyli wkładanie tunelu od strony wypchnięcia.

Do upchnięcia blow potrzebujesz:
* maść nagietkowa
* tunel silikonowy
Oto kroki jakie trzeba podejmować:
1. Gorąca kąpiel
2. Nasmaruj ucho oraz blow-out'a mascią nagietkową
3. Masuj od 3-5 minut. Blow powinien być wtedy plastyczny.
4. Włóż tunel od strony ubytku

Cały schemat powtarzaj 3x dziennie. Ubytek powinien zniknąć od 3 dni do 2 tygodni.

Co to jest słoneczko? Czym sie objawia?

Gdy wyjmujesz tunel widzisz, że kanał nie jest gładki?To właśnie słoneczko.
Powstaje w skutek za szybkiego rozpychania,braku nawilżania. Słoneczko to nic innego jak poprzeczne blizny, które po down-size (zmniejszeniu rozmiaru) mogą zostawić bardzo brzydką bliznę.

Moje ucho nie chce się rozpychać. Co mam zrobić ?

Jeśli rozpychacz nie chce sam przejść, to znaczy, że Twoje ucho nie jest gotowe na rozszerzanie kanału.

Jaki materiał jest najlepszy do ucha?

Ciężko odpowiedzieć na te pytanie, ponieważ każde ciało inaczej reaguje na dany materiał.

*AKRYL

Tunele wykonane z akrylu nie reagują zbytnio na szybkie zamiany temperatury, jest. tania i przyjemna w noszeniu

*DREWNO

Perfekcyjne dla ucha. Ucho swobodnie oddycha i dostaje tlenu. Dobre są na szybkie zmiany temperatury zimowe jak i letnie. Nie oddalają brzydkiego zapachu jak reszta tuneli i nie uczulają.

*METALOWE/ STALOWE

Ten materiał jest słabym rozwiązaniem. W okresie zimowym  szybko mozna dorobić się odmrożenia ucha, natomiast w  lato dość szybko się nagrzewają. Oddawają brzydki zapach w lato.

Mój tunel nie che się goić i leci krew lub ropa.

Kanał tunelowy nie powinien sie goić przy bezpiecznym rozpychaniu.
Najwidoczniej robisz to zbyt szybko lub źle.

W jakim czasie powinien sie zmniejszyć mój kanał?

Odpowiedzi na te pytanie nie ma. Każde ciało jest inne. Nie jest do końca pewne czy sie zrośnie. Pewniejszym sposobem będzie zszycie ucha.

Czy mogę ściągać tunele na noc?

Ściąganie biżuterii jest bezpieczne dla Twojego rozepchanego kanału i daje komfort podczas spania jeżeli masz wielkie rozmiary. Natomiast jeżeli nie chcesz ich ściągać, bo boisz się, ze zmniejszy ci się kanał i nie włożysz później nic do ucha, to używaj silikonu.

Jak czyścić kanał i tunele?


Myj ozdoby wodą z mydłem (najlepiej szarym) przynajmniej 3x dziennie. Używaj octeniseptu lub soli fizjologicznej, nawilżaj ucho maścią nagietkową, masuj kanał przekłucia poprawiając jego krążenie krwi.

Mam nadzieje, że wszystko jasno i czytelnie wyjaśniłem.
Trzymajcie się zasad, które Wam opisałem, a na pewno będziecie mieć zadbany i ładny tunel. 

Miłego dnia.
ANANAS.

2 komentarze:

  1. Sama mam tunele, robiłam je parę lat temu - nie żałuję, a korci mnie aby powiększyć nie mogę isę do tego zabrać haha, post świetny na pewno się przyda początkującym :)

    OdpowiedzUsuń
  2. napawdę dobry post, dla początkujących szczególnie;)

    OdpowiedzUsuń

Adbox
Niniejsza strona stanowi utwór, podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawa autorskie, osobiste jak i majątkowe do strony przysługują Jakubowi Jeznach. Zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie cywilnym, ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 116 i 117 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych, nieuprawnione rozpowszechnianie oraz nieuprawnione utrwalanie lub zwielokrotnianie w celu rozpowszechniania cudzego utworu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, karze ograniczenia wolności lub grzywnie.