PRAWDA VS MIT - PRACA WIZAŻYSTY


Dużo osób prosi mnie aby zrobić serię na temat pracy jako make-up artist. W dzisiejszym poście przedstawię Wam mity jak i prawdę na temat tego zawodu.


1. Aby pracować jako wizażysta/-stka nie muszę iść do żadnej szkoły.

Przykro mi, ale MIT. Jeżeli chcesz pracować jako make-up artist, musisz ukończyć kurs z podstaw makijażu. Są szkoły policealne, które proponują nam odpłatnie lub za darmo szkołę wizażu i stylizacji lub wizażu i charakterystyki, nie ma takiej szkoły,a by wizaż występował jako jedno. Takie szkoły są zazwyczaj jedno lub dwu letnie. Uczycie się wtedy od podstaw narzędzi, jak się je sterylizuje i dba, jak dopasowuje rodzaj podkładu do rodzaju cery itp. Szkołę kończycie egzaminem teoretycznym i praktycznym.  Teoria z narzędzi i BHP, natomiast praktyczny polega na dostaniu modelki i zrobieniu jej makijażu do podanego tematu np.: makijaż ślubny ze smokey eye lub makijaż artystyczny z podbiciem oka na zielony kolor. Po zdaniu egzaminu dostajecie certyfikat/dyplom i możecie zaczynać pracę. Jest również możliwość uczenia się prywatnie. Są osoby, które są w branży długo i chcę kogoś uczyć. Szukają grupki osób 10-15 max. Tylko wtedy ą to bardzo drogie kursy, cena jest od 300 do aż 3000 zł za 30 h, ale wtedy to zależy od tego na jakich produktach pracujecie, jakich narzędziach itp. Jeżeli chcesz, nie musisz iść na żadne szkolenie, ale w tym momencie pracujesz poprzez malowanie znajomych i znajomych znajomych.

2. Żeby pracować w zawodzie, musisz otworzyć swój salon.

Mit. Nie jest z góry to powiedziane. Jeżeli ktoś chce prowadzić działalność gospodarczą w tym kierunku, to jak najbardziej może. Jednak wizażysta ma wiele drzwi otwartych, ponieważ może pracować w teatrach, stacjach tv, gabinetach kosmetycznych i SPA. Możecie również prywatnie przyjmować. Jak widzicie, jest dużo możliwości pracy w tym zawodzie.

3. Wynagrodzenie wynosi średnią krajową.

Poniekąd prawda. Wypłata jest zależna od miejsca pracy i wynosi od 2500-3500 zł brutto. Jeżeli macie swoją firmę, wtedy po opłaceniu podatków, lokum oraz pracowników zostaje Wam na czysto 5-7 tysięcy złotych na czysto. Wiec jak widzicie poniekąd prawda poniekąd mit.
4. Praca make-up artist jest niedoceniana.

Mit. Wiele osób idąc na konsultacje lub makijaż próbny uważa to za luksus. Osoby są wdzięczne za pracę nad jej wyglądem czy doradzaniem w sprawie malowania się. 

5. Wizażysta musi być cierpliwy.

Prawda. Praca w tym zawodzie nie jest łatwa, ale trudna też nie jest. Wizażysta musi mieć silne nerwy i nie może mu szybko cierpliwość puścić

6. Kuferek wizażysty musi być bogaty

Prawda. Mówiąc bogaty, mam na myśli, że musi mieć dużo produktów aby zrobić makijaż (o produktach, które muszą znaleźć się w kuferku, opiszę w następnym poście). Nie można mówić o kuferku, gdy mamy  jeden podkład, parę pędzli, jedna paletka i pomadka.


Tak oto zakończyliśmy pierwszy post z serii o pracy wizażysty.
Następny post będzie o kuferku i co powinno się w nim znaleźć.
Jeżeli macie jakieś pytanie, zadajcie je w komentarzu, a ja na nie odpowiem.

Miłego dnia.
k.13 komentarzy:

 1. Stworzyć idealny makijaż to prawdziwa sztuka - wielu ludzi tego nie docenia. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Robiłam podejscie do profesjonalnych makijaży ale zabrakło to o piszesz, cierpliwości;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę talentu :)
  Zapraszam do siebie:
  https://naprawdenienazarty.blogspot.com/2019/01/lelek.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiam ludzi, którzy potrafią wykonać makijaż artystyczny :) Chciałabym się kiedyś też tego nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda trzeba skończyć kursy, szkolenia to wymaga profesjonalnej nauki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy wpis o ciekawej pracy. Bardzo podziwami make-up artist. Niewątpliwie trzeba mieć również talent i kreatywny umysł. Czekam na kolejne wpisy z tej serii!

  OdpowiedzUsuń
 7. Podziwiam osoby umiejące robić makijaż :) Ja chociaż nie wiem jakbym się starała zawsze mi coś nie wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna sprawa dla ludzi, którzy chcieliby się tym zająć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujace. Zajecie dla cierpliwych i kreatywnych

  OdpowiedzUsuń
 10. pięć - siedem tysięcy na czysto to ładny wynik

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobry post! Czekam na więcej! Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam koleżankę wizażystkę, wiec wiem o czym mówisz. Wszystko prawda!

  OdpowiedzUsuń
 13. To nie taka prosta praca jak się pewnie co poniektórym wydaje i stałe trzeba się w niej rozwijać. Ale może za to być bardzo ciekawa i z interesującymi ludźmi :)

  OdpowiedzUsuń

Adbox
Niniejsza strona stanowi utwór, podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawa autorskie, osobiste jak i majątkowe do strony przysługują Jakubowi Jeznach. Zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie cywilnym, ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 116 i 117 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych, nieuprawnione rozpowszechnianie oraz nieuprawnione utrwalanie lub zwielokrotnianie w celu rozpowszechniania cudzego utworu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, karze ograniczenia wolności lub grzywnie.