TAYLOR SWIFT VS. SCOOTER BRAUN & BIG MACHINE RECORDSStwierdziłem, że będę od czasu publikował wieści z "wielkiego świata", a dzisiejszy post będzie poświęcony Taylor Swift!


Taylor Swift przez 12 lat publikowała swoje albumy oraz single nakładem Big Machine Records. W zeszłym roku w listopadzie za pośrednictwem Instragrama ogłosiła, że po 12 latach odchodzi z BMR oraz, że podpisała kontrakt z Universal Music Group z oddziałem Republic Records, do którego należy między innymi Ariana Grande. Co idzie za tym? Wszystkie nowe materiały wydane do tej pory, czyli "ME!", "You Need To Calm Down" oraz nadchodzący album "Lover" będą wydane pod szyldem UMG.


Taylor Swift z właścicielami UMG z podpisem "Mój nowy dom".


Pół roku po odejściu Swift z Big Machine Label Group powstał problem. Początkiem lipca Scooter Braun, manager takich nazwisk jak West, Lovato, Bieber czy Grande, wykupił w/w wytwórnie za 300 milionów Dolarów, a wraz z nią prawa do wszystkich nagrań, które wydano do dnia podpisania umowy. Wraz z tym idzie fakt, że albumy Swift - poczynając od Taylor Swift do reputation - należa do Braun'a. Pewnie zastanawiacie się co Scooter może zrobićz tymi albumami? Może zrobić kompilację i wydać album The Best Of Taylor Swift, może zrobić remaster lub reedycję, jakiegoś albumu, ale nie może zakazać Taylor wykonywania owych kompozycji. Taylor za pomocą swojego bloga na Tumblr napisała długie oświadczenie , w którym opisała całą tą sytuację jako "najczarniejszy scenariusz". Oto fragment tego oświadczenia:


Przez lata starałam się o nabycie praw do mojej twórczości. W zamian za to zaproponowano mi powrót do Big Machine Records. Mogłabym odzyskać każdy kolejny album w zamian za wydanie następnego. Odeszłam, ponieważ wiedziałam, że jeżeli podpiszę kontrakt, Scott Borchetta (główny właściciel BMR) sprzedałby firmę razem ze mną i moją przyszłością. Musiałam dokonać przykrego wyboru i postanowiłam zostawić za sobą przeszłość i zostawić muzykę, którą tworzyłam na podłodze łazienki, wyśnione teledyski za pieniądze zarobione graniem w barach, klubach, arenach, stadionach.

W kolejnym akapicie swojego długiego oświadczenia, wyznała, że o zakupie swoich nagrań przez Braun'a, dowiedziała się wtedy, kiedy już cały świat wiedział już dawno, oraz, że jedynie o czym mogła myśleć to manipulacja to zastraszanie ze strony Scooter'a. 

Znalezione obrazy dla zapytania taylor swift scooter braun
Od lewej: Scott Borchetta (właściciel Big Machine Records), Taylor Swift oraz Scooter Braun.

Dalsza część wypowiedzenia mówi o sławnej aferze Swift vs. West & Kardashian. Przypomnijmy tę sytuację. Kanye West podczas pisania piosenki "Famous" w studiu nagraniowym, zadzwonił do samej Taylor czy wers piosenki :

"I feel like me and Taylor might still have sex.Why? I made that bitch famous."

mógłby ją urazić i czy może ją wstawić w piosenkę. Swift powiedziała, że pochlebia jej pierwszy wers, jednak piosenkarka sama w sobie nie potwierdziła, jak i również nie zaprzeczyła, że wers ma lub ma go nie być w tej piosence. Całą rozmowę nagrywała na telefonie, żona Kanye - Kim Kardashian - West. Niestety West, źle odebrał słowa Taylor i wydał piosenkę, a wraz z nią teledysk, gdzie występowały nagie figury woskowe znany polityków jak i artystów w tym Taylor. W 2016 roku, kiedy Taylor odbierała nagrodę Grammy, powiedziała, że jest to "pornograficzna zemsta" (ponieważ, sama artystka nie zgodziła się na to, aby w teledysku była jej naga podobizna). Po tych słowach, Kim Kardashian opublikowała nagranie, które wyżej napisałem. Od tamtej pory trwa wojna między rodziną West i nią samą. Taylor jako osoba znana z zemsty, długo dłużna nie została. Gdy wydała album "reputation", znalazła się na nim piosenka "This Is Why We Can't Have Nice Things". Wszystko byłoby okej gdyby nie fragment :

And therein lies to issue, Friends don't tryna trick you,  Get you on the phone and mind-twist you   


Znalezione obrazy dla zapytania drama west swift famous


Taylor wiedziała, że prędzej czy później po odejściu z BigMachineRecords, Scott Borchetta sprzeda jej cały dorobek artystyczny, zanim ona by zdążyła o niego walczyć. Jednak nigdy by nie przypuszczała, że osobą kupującą będzie Scooter.

Po całej tej sytuacji, za piosenkarką wstawiły się wielkie nazwiska m.in.: Iggy Azalea, Allie X, Brendon Urie, Miley Cyrus, Kelly Clarkson, Selena Gomez, a nawet Ariana Grande, lecz... ta ostatnia jako podopieczna Scooter'a dodała na Instastory takie zdanie:

Nigdy nie będę wspierać osób, których celem jest ranić inne osoby. [...] Bardzo przepraszam Cię Tay. Kocham Cię. Trzymaj się i bądź silna.

Potem dopisała, że dodaje to tylko na minute i później usunęła, tak jakby tego nie było. Czy zachowała się honorowo wobec koleżanki po fachu? 

Za Swift nie wstawiło się też duże grono osób, jednak najbardziej trafiły wypowiedzi Sii oraz Demi Lovato. Obie stwierdziły, że Scooter jest dobrym człowiek i wie co robi oraz, że go wpierają

Znalezione obrazy dla zapytania taylor swift scooter braun sia tweetBraun tydzień po wykupieniu wytwórni, zaczął robić zmiany w twórczości Taylor. Na serwisach streamingowych można zauważyć zmiany w tytułach albumów. Z nazwy "RED" na "Red" oraz z "reputation" na "Reputation". Niby nic, ale jednak szybko zaczął działać szybciej niż mogło by się to zdawać.


Co sądzicie o całej tej sytuacji? Jak wy byście się zachowali na miejscu Taylor Swift?
#WESTANDWITHTAYLOR

Kuba.

6 komentarzy:

 1. Z jednej strony trochę straszne, że ktoś może rozporządzać jej dorobkiem artystycznym.. z drugiej, nie jest to z pewnoscią pierwszy taki przypadek, więc jako osoba siedząca w tej branży i otoczona ludźmi znającymi się na rzeczy powinna była to przewidzieć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak zazwyczaj wyglądają kulisy "wielkich".

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać, że kubię niektóre jej kawałki i podoba mi się ona po prostu też :) ale to przy okazji bo muza najważniejsza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie, muzyka koi a w tym wypadku miło popatrzeć na Celebrytów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie historie dookoła jakiejś piosenki, czy artystki, bardzo fajny wpis 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka biografia :). Fajnie napisane.

  OdpowiedzUsuń

Adbox
Niniejsza strona stanowi utwór, podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawa autorskie, osobiste jak i majątkowe do strony przysługują Jakubowi Jeznach. Zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie cywilnym, ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 116 i 117 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych, nieuprawnione rozpowszechnianie oraz nieuprawnione utrwalanie lub zwielokrotnianie w celu rozpowszechniania cudzego utworu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, karze ograniczenia wolności lub grzywnie.